Památka Panny Marie růžencové (7.10.)

Hlavní stránka / Aktuality / Památka Panny Marie růžencové (7.10.)

6.10.2018

Památka Panny Marie růžencové (7.10.) Celý měsíc říjen je z ustanovení papeže Lva XIII.(*1810, +1903) zvláštním způsobem zasvěcen Panně Marii a modlitbě růžence. Za svého pontifikátu vyzýval věřící, aby se po celý měsíc modlili denně růženec ve všech farních kostelích.

Jak se modlit růženec? Stručný návod naleznete na webu maria.cz

 

 

 

 

Z historie vzniku růžence

Modlitba růžence se skládá z opakování modlitby Zdrávas Maria, která se začala hojněji užívat zhruba v 11 století, tehdy sestávala pouze  z Pozdravení andělského (Lk 1,28) a slov Alžběty (Lk 1,41). Je doloženo, že okolo r. 1300 v cisterciáckém klášteře v Trevíru se užívalo modlitby, kterou můžeme označit jako předchůdce růžence: modlitba sto Zdrávasů byla spojena se zamyšlením nad tajemstvím ze života Ježíše Krista. Vkládání jednotlivých tajemství ze života Ježíšova mezi jednotlivé desátky růžence vzniklo z popudu kartuziánského novice Dominika Pruského v r. 1409. Autorství růžence bylo dlouhou dobu mylně připisováno sv. Dominikovi.

Název modlitby - růženec - vznikl na základě legendy ze 13.st., podle které se jeden cisterciák modlil padesát zdrávasů  před sochou Panny Marie a uviděl nad její hlavou věnec z padesáti růží.

Modlitba se v pozdním středověku stala velice populární, její zásluze bylo připisováno vítězství nad Turky u Lepanta  7.10.1571. Papež Pius V. jako výraz vděčnosti ustanovil tento den svátkem Panny Marie Vítězné. Papež Řehoř XVIII. povolil v kostelech s růžencovým oltářem či kaplí slavit první neděli v říjnu svátek svatého růžence, a ten byl později rozšířen na celou církev. Papež Pius X. přeložil jeho slavení na 7.10., název svátku byl změněn v r. 1960 do dnešní podoby: Panny Marie růžencové.

(Upraveno podle textu docenta Petra Kubína na webu apha.cz)

Štítky: růženec, Panna Maria, modlitba

Nejčtenější články za 30 dní

4.6.2019
Modlit se v Duchu svatém

30.5.2019
Nanebevstoupení Páně

16.6.2019
Bůh v trojici jediný
Sdílet na Facebook
Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

Web o křesťanské modlitbě 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.