„Pane, nauč nás modlit se...“ LK 11,1

/ Modlitba v životě / Seznam modliteb / Modlitby rozdělené podle formy, způsobu / Litanie

Litanie

V běžném životě se s něčím, co se litaniím podobá, můžeme setkat u zamilovaných, nebo u rodičů malých dětí: mnoho krásných oslovení , která následují jedno za druhým. Samozřejmě nikoho ani nenapadne dávat těmto slovním projevům název litanie. Téměř každý alespoň jednou slyšel či četl slavné dílo Vítěslava Nezvala Manon Lescaut, ve kterém zaznívá (něco jako) nádherná litanie: Manon je můj osud. Manon je můj osud. Manon je všecko, co neznal jsem dosud. Manon je první a poslední můj hřích, nepoznat Manon, nemiloval bych. Manon je motýl. Manon je včela. Manon je růže hozená do kostela.

Ale když se řekne: litanie, někdo si představí jenom nekonečnou nudu, provázenou táhlým kvílením a refrénem „oroduj za nás“, který se často ani nedá poslouchat zásluhou chabého hudebního nadání zpívajících.
Proto zejména během měsíce května naskakuje některým zbožným katolíkům kopřivka, neboť je čeká každý den v kostele litanie k Panně Marii, kterou se neodváží vynechat (co by řekl pan farář, ostatní věřící,..); členové některých řeholních společenství ji ani s dobrým svědomím vynechat nemohou, ač by rádi.

Může to být i jinak? A jaký je vlastně smysl této modlitby? Je to soubor zvolání (tzv. invokací), nahromaděných na počest jedné osoby či jejích vlastností (Otce, Syna, Ducha svatého, nebo P.Marie a svatých). Tato zvolání mají charakter naléhavé prosby, úpěnlivého vzývání.

 Litanie je tedy především modlitbou zamilovaných. Těžiště této modlitby (jako ostatně každé jiné) je ve vztahu. Těžko se například Loretánskou litanii bude modlit s uspokojením člověk, který P.Marii „nemusí“, případně je mu ukradená.

Neznamená to ale, že litanie má význam jen jako vyjádření citu, kterým srdce přetéká…invokace (= zvolání) církví schválených litanií mají velmi solidní teologický základ, dlouhou tradici, lze nad nimi meditovat. Ten, kdo vřelými city nepřetéká, může s úspěchem rozjímat nad jejich významem a přiblížit se tak Bohu, P.Marii,…

Seznam litanií:

Autor: LZC

Témata: litanie
Sekce: Litanie

Victimae paschali laudes

Victimae paschali laudes
(30. 3. 2024) Velikonoční zpěv, tzv. sekvence (= druh středověké liturgické poezie, zpívané před čtením evangelia při mši na chorální…

O filii et filiae

(30. 3. 2024) Krásný velikonoční hymnus, který nese název podle prvních slov této písně (ó synové a dcery), pochází z patnáctého…

Exultet

Exultet
(29. 3. 2024) Chvalozpěv "Exultet", který doprovází žehnání svíce (paškálu) při velikonoční vigilii, vznikl mezi 5.-7. stol.…

Lide můj, co jsem ti učinil?

Lide můj, co jsem ti učinil?
(28. 3. 2024) Při velkopátečním obřadu uctívání svatého kříže je zvykem zpívat tzv. Výčitky Nejsvětějšího Spasitele - jedná se o text…

Když se Ježíš modlil v Getsemanech, na nic si nehrál

Když se Ježíš modlil v Getsemanech, na nic si nehrál
(26. 3. 2024) Ježíšova modlitba v Getsemanech je pro nás důležitým příkladem. Ježíš si na nic nehrál a neodříkával "ty…

Modlitba ke sv. Josefovi

Modlitba ke sv. Josefovi
(18. 3. 2024) Svatý Josef je uctíván jako pěstoun Ježíše Krista a snoubenec Panny Marie. Protože mu Bůh svěřil svého Syna, vzýváme ho…

Svátek sv. Patrika

Svátek sv. Patrika
(17. 3. 2024) Narodil se kolem r. 385 v Británii a zemřel kolem r. 461. Působil jako misionář v Irsku, jehož je hlavním patronem.

Dejte mi páku, opěrný bod, a pozdvihnu svět (19.4.2024, 12:22)

Dejte mi páku, opěrný bod, a pozdvihnu svět
To, čeho nemohl dosáhnout Archimedes, protože se jeho prosba neobracela k Bohu a byla myšlena jen z hmotného...

Když se Ježíš modlil v Getsemanech, na nic si nehrál (26.3.2024, 12:13)

Když se Ježíš modlil v Getsemanech, na nic si nehrál
Ježíšova modlitba v Getsemanech je pro nás důležitým příkladem. Ježíš si na nic nehrál a neodříkával "ty...

Odkazy (29.1.2024, 12:55)