Bůh je přítomen ve tvém srdci

Hlavní stránka / Texty / Články / Bůh je přítomen ve tvém srdci

21.7.2016

Bůh je přítomen ve tvém srdci Jedním z rysů Boží přítomnosti, jež je určující pro náš život modlitby, je Boží přítomnost v našem srdci. To, že je v nás Bůh skrytě, ale skutečně přítomen, je pravdou naší víry.

 

 

 

 

Jste chrámem Ducha svatého

„Boží království je mezi vámi" (Lk 17,21), potvrzuje Ježíš. Apoštol Pavel říká, že „Kristus přebývá v našem srdci vírou" (Ef 3,17) a že "naše tělo je chrámem Ducha svatého" (1 Kor 6,19). „Ty jsi chrámem, nehledej jiného místa!“ říká jeden středověký řecký mnich. Bůh je v nás přítomen jako náš Stvořitel v tom smyslu, že v něm „žijeme, hýbáme se a jsme“ (Sk 17,28), ale jeho přítomnost je také v milosti a lásce tím intenzivnější, čím více roste láska v našem srdci. „Kdo mě miluje, bude zachovávat mé slovo a můj Otec ho bude milovat a přijdeme k němu a učiníme si u něho příbytek“ (Jan 14,23). Ve křtu do nás vstoupila Nejsvětější Trojice a její přítomnost se v nás probouzí a zintenzivňuje s růstem naší víry a lásky.

 

Základním principem je usebrání

Jednoduchý a naprosto základní důsledek této pravdy spočívá v tom, že jeden z nejpodstatnějších  rozměrů modlitby se nachází v hnutí usebrání a zvnitřnění, kterými sestupujeme do středu nás samých, abychom se setkali s Přítomností, která v nás přebývá. Tato Přítomnost však není předmětem smyslového vnímání či  zkušenosti, ale je předmětem naší víry. Pokud však učiníme akt víry a v souladu s ním se snažíme o časté usebrání, abychom se v sobě setkali s Tím, který nás uvnitř nás samých očekává, začne naše víra pomalu ústit ve skutečný prožitek.  Ověříme si, že v hlubině nás samých skutečně přebývá nevyčerpatelný zdroj pokoje, svatosti, čistoty, štěstí… Bůh sám v plnosti svého života a svých darů.

 

Není potřeba zvyšovat hlas, aby Bůh člověka slyšel

Svatá Terezie z Avily, která měla, než se stala velkou mystičkou, po mnoho let problémy s vnitřní modlitbou, svědčí o tom, že objevení Boží přítomnosti v ní samé znamenalo revoluci ve způsobu její modlitby:„Vzpomínáte si, co říká svatý Augustin, který hledal Boha na mnoha místech, aby ho nakonec našel v sobě. Myslíte si snad, že není nějak důležité, aby duše podrobená roztržitostem pochopila tuto pravdu a poznala, že nemusí vystupovat do nebe ani zvyšovat svůj hlas, aby mluvila se svým nebeským Otcem a těšila se z jeho blízkosti. I kdyby mluvila sebetišeji, on ji vždy slyší, protože je velmi blízko. A hledáli-ho, nepotřebuje křídla, stačí, aby když se uchýlí do samoty a kontempluje ho sama v sobě. A také ať není na rozpacích před takovým hostem, ať s ním mluví pokorně jako s Otcem, ať mu vypráví, co ho trápí, ať ho prosí o úlevu a ať vyznává, že není hodna nazývat se jeho dcerou.“

 

Upraveno podle knihy
Jacqua Philippa Dotknout se Boha
kterou vydalo nakladatelství Paulínky

 

Autor: Jacques Philippe  |  Štítky: nitro, srdce, vnitřní modlitba, jak se modlit?, meditace, naslouchání, Bůh Otec, pocit, víra  |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články

Nejčtenější články za 30 dní

25.7.2017
Odříkávat modlitby nestačí

8.8.2017
Modlitba důvěry

15.8.2017
Kdo je maličký, ať přijde ke mně
Sdílet na Facebook
Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2017

Web o křesťanské modlitbě 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.