Horoucí pasivita

Hlavní stránka / Texty / Články / Horoucí pasivita

9.1.2018

Horoucí pasivita V modlitbě skrze horoucnost uvádíme do pohybu celé své bytí a dáváme je darem.

 

 

 

 

 

Tváří v tvář

Jako pro každou křesťanskou modlitbu i pro vnitřní modlitbu je nutné vstoupit do vztahu lásky, který se na první pohled může zdát snadný a přirozený. Každý člověk ve své podstatě má potřebu milovat a být milován. Je to však modlitba náročná, protože nás vyzývá, abychom se postavili tváří tvář tomu, jací skutečně jsme.

 

Zakoušet Boží přítomnost

 Zde již nejde o to, abychom něco dělali, jak je tomu u jiných druhů modlitby (recitovat předepsaná slova, zpívat, účastnit se liturgie). Podstatné je pečovat o kvalitu přítomnosti a „být“ před Bohem. Tato prostota modlitby nesené vnitřním tichem nás učí očišťovat citlivost a touhu po činnosti a učí nás setrvávat jen tak ve společnosti toho, který se chce stát naším milým. Podle naší osobnosti a spolupráce na přijetí milosti se pak postupně vytváří vztah lásky s Bohem, který nám dává možnost kontemplovat a zakoušet jeho přítomnost. Snadno tedy pochopíme, že taková modlitba, podobně jako každý jiný akt lásky, se nedá uzavřít do určité definice.

 

Být přijetím a otevřeností pro Boha

Podstatné je především zaujmout ten správný postoj, který nás disponuje pro takový vztah s Bohem. Takový postoj bychom mohli charakterizovat jako horoucí pasivitu. Pasivitu v tom smyslu, že neděláme nic, že jsme sami jediným přijetím a otevřeností, horoucí proto, že při modlitbě planeme, uvádíme do pohybu celé své bytí a dáváme je darem. Nechat se milovat, abychom mohli sami milovat skrze své skutky – to je něco, co vtiskne zásadní tvar našemu vnitřnímu životu.

 

 

Upraveno podle knihy
od bratra Geoffroy – Marie Žít v Boží přítomnosti
kterou vydalo nakladatelství Paulínky

Autor: Geoffroy-Marie  |  Štítky: vnitřní modlitba, důvěra, láska, nitro, obraz, poznání, vztah  |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články

Nejčtenější články za 30 dní

29.3.2018
Ježíšova velekněžská modlitba

2.4.2018
Já jsem váš Život

30.3.2018
Byl pro nás ukřižován...
Sdílet na Facebook
Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

Web o křesťanské modlitbě 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.