Každý kontakt s Bohem je modlitba, avšak ne každá modlitba znamená kontakt s Bohem

Hlavní stránka / Texty / Články / Každý kontakt s Bohem je modlitba, avšak ne každá modlitba znamená kontakt s Bohem

6.9.2017

Každý kontakt s Bohem je modlitba, avšak ne každá modlitba znamená kontakt s Bohem Tento text nabízí pohled na modlitbu ze zorného úhlu křesťanského Východu. Autorem je bývalý igumen kláštera sv. Makaria (koptská pravoslavná církev) v Egyptě, Matta el-Meskin.

 

 

 

 

Vztah s Bohem

Aby člověk mohl žít, potřebuje k tomu neustále pracovat, věnovat se pozemským záležitostem a věnovat se práci myslí i tělem, aby si vydělal na pár soust chleba a doušek vody. Podobně i tvé vnitřní já k životu nezbytně potřebuje, abys neustále setrvával ve vztahu s Bohem. Takto se ve tvém duchu bude moci usídlit závan nesmrtelnosti a uschopnit jej pro život věčný.

Vztah s Bohem je to, co označujeme jako modlitbu – ve skutečnosti se jedná o činnost. Proto pochop, že se tvůj duch živí jedině silou duchovního činu a síly k růstu se mu dostává přímo od Boha. Neváhej uvěřit, že každý kontakt s Bohem je modlitba, avšak každá modlitba neznamená kontakt s Bohem! Mnoho lidí se modlí, aniž by se na modlitbu připravili, a nemají přitom ani touhu setkat se s Bohem. To ale není modlitba, neboť modlitba je součinnost člověka a Boha.

Zavřít dveře

Než se začneš modlit, Bůh tě žádá, abys zavřel dveře. Chce ti tak připomenout, že máš ve své komůrce oddělovat vnější a vnitřní činnost. Je-li tedy „komůrka“ místem, jež Kristus vyhrazuje dílu vnitřní modlitby, pak je nutně třeba po celou dobu, kdy v této komůrce přebýváš, vytrvale konat dílo modlitby. To znamená, že máš neustále zůstávat s Bohem v duchovním kontaktu.

Nemáš-li proto dostatek času přebývat ve své komůrce, není to důvod k zármutku. Spíše se ujisti, že jsi připraven a naplněn touhou setkat se s Bohem. Pak zjistíš, že ti pouhé minuty mohou připadat jako celé dny. Obecně však platí, že stížnosti na nedostatek času na modlitbu bývají pouze falešnou omluvou, abychom ospravedlnili vlastní liknavost, nedbalost a lhostejnost k tomu, že se máme postavit před Boha.

O autorovi

Matta el-Meskin, vlastním jménem Yusuf Iskandar (1919-2006) se narodil v Egyptě, ve městě Banha. Původním povoláním byl farmaceut, v roce 1948 se rozhodl pro mnišský život a stal se vyhledávaným duchovním vůdcem nejen pro mnichy koptské pravoslavné církve. Je autorem několika duchovních spisů, které byly publikovány po celém světě.

 

Se svolením zpracováno podle knihy
Rady k modlitbě od Matta el-Meskin
kterou vydalo KNA
 

Autor: Matta el-Meskin  |  Štítky: Bůh, cesta, jak se modlit?, modlitba, vztah  |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články

Nejčtenější články za 30 dní

18.4.2019
Ježíšova velekněžská modlitba

25.3.2019
Pane, ty víš, co je lepší...

20.4.2019
Na zemi je dnes veliké ticho...
Sdílet na Facebook
Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

Web o křesťanské modlitbě 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.