Kořeny modlitby

Hlavní stránka / Texty / Články / Kořeny modlitby

14.3.2015

Kořeny modlitby Všechny lidské city se stávají modlitbou, jakmile je s úctou a vírou vložíme Bohu do rukou. Když je takto předložíme před jeho tvář a obětujeme mu je, neztratí svou intenzitu ani tíži. Budou však touto obětí proměněny.

Lidé se modlí spontánně, přirozeně a instinktivně. Ateismus je novodobá záležitost, která je ne-rozumná v pravém smyslu toho slova. Představovat si vesmír a svět bez Boha totiž není logické, ačkoliv je to představa velice rozšířená. Jakmile však existenci Boha připustíme, byť zatím nejasně a mimo racionální argumentaci, vyplyne z toho i to, že rozpoznáme jeho všemohoucnost a obrátíme se k němu s prosbou. Zde jsou základy modlitby.
Bible nám podává svědectví o tomto hnutí srdce, jež nelze než považovat za přirozeně lidské. Jeho vrchol nalezneme v žalmech: ty v sobě shrnují celé množství situací, jež člověk může zažít, a vyjadřují ty nejhlubší vášně, jež lze zakusit: důvěra, láska, nenávist, žárlivost, strach, vzpoura, msta, radost, prosba o pomoc, štěstí… Všechny tyto lidské city se stávají modlitbou, jakmile je s úctou a vírou vložíme Bohu do rukou. Když je takto předložíme před jeho tvář a obětujeme mu je, neztratí svou intenzitu ani tíži. Budou však touto obětí proměněny.

 Apoštolové a první křesťané navázali na tradici židovské modlitby tvořenou žalmy a nasloucháním Božímu slovu. Křesťanská modlitba je od svých počátků vystavěna na synaxi (tj. shromáždění věřících), jež do středu vnitřního života staví Eucharistii. Tu provází recitace žalmů zpaměti a opakování invokace: střelné modlitby, jež v několika slovech soustřeďuje všechno podstatné na osobní duchovní cestě každého věřícího.

 

Se svolením upraveno podle textu
Doma Samuela, novodvorského opata
Tváří v tvář Bohu
vydalo nakladatelství TRAPISTKY C.

Autor: Dom Samuel  |  Štítky: bible, eucharistie, modlitba, modlitba- co to je?, naslouchání, žalmy  |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Nejčtenější články za 30 dní

18.4.2019
Ježíšova velekněžská modlitba

25.3.2019
Pane, ty víš, co je lepší...

20.4.2019
Na zemi je dnes veliké ticho...
Sdílet na Facebook
Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

Web o křesťanské modlitbě 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.