Kořeny modlitby

Hlavní stránka / Texty / Články / Kořeny modlitby

14.3.2015

Kořeny modlitby Všechny lidské city se stávají modlitbou, jakmile je s úctou a vírou vložíme Bohu do rukou. Když je takto předložíme před jeho tvář a obětujeme mu je, neztratí svou intenzitu ani tíži. Budou však touto obětí proměněny.

Lidé se modlí spontánně, přirozeně a instinktivně. Ateismus je novodobá záležitost, která je ne-rozumná v pravém smyslu toho slova. Představovat si vesmír a svět bez Boha totiž není logické, ačkoliv je to představa velice rozšířená. Jakmile však existenci Boha připustíme, byť zatím nejasně a mimo racionální argumentaci, vyplyne z toho i to, že rozpoznáme jeho všemohoucnost a obrátíme se k němu s prosbou. Zde jsou základy modlitby.
Bible nám podává svědectví o tomto hnutí srdce, jež nelze než považovat za přirozeně lidské. Jeho vrchol nalezneme v žalmech: ty v sobě shrnují celé množství situací, jež člověk může zažít, a vyjadřují ty nejhlubší vášně, jež lze zakusit: důvěra, láska, nenávist, žárlivost, strach, vzpoura, msta, radost, prosba o pomoc, štěstí… Všechny tyto lidské city se stávají modlitbou, jakmile je s úctou a vírou vložíme Bohu do rukou. Když je takto předložíme před jeho tvář a obětujeme mu je, neztratí svou intenzitu ani tíži. Budou však touto obětí proměněny.

 Apoštolové a první křesťané navázali na tradici židovské modlitby tvořenou žalmy a nasloucháním Božímu slovu. Křesťanská modlitba je od svých počátků vystavěna na synaxi (tj. shromáždění věřících), jež do středu vnitřního života staví Eucharistii. Tu provází recitace žalmů zpaměti a opakování invokace: střelné modlitby, jež v několika slovech soustřeďuje všechno podstatné na osobní duchovní cestě každého věřícího.

 

Se svolením upraveno podle textu
Doma Samuela, novodvorského opata
Tváří v tvář Bohu
vydalo nakladatelství TRAPISTKY C.

Autor: Dom Samuel  |  Štítky: bible, eucharistie, modlitba, modlitba- co to je?, naslouchání, žalmy  |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
Sdílet na Facebook
Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

Web o křesťanské modlitbě 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.