Modlitba jako způsob poznání Boha

Hlavní stránka / Texty / Články / Modlitba jako způsob poznání Boha

21.3.2015

Modlitba jako způsob poznání Boha Jedna chvíle modlitby, slabé chvály, zmatené lítosti, vlažného díkůvzdání nebo ubohé prosby nás přivede k Bohu blíž než všechny teologické knihy na světě.

Ježíšova definice věčného života zní: „A život věčný je v tom, když poznají tebe, jediného pravého Boha“ (Jan 17,3).

K tomu, abychom druhého znali, o něm nemusíme vědět tisíc věcí. Musíme ho ale poznávat, setkávat se s ním, trávit s ním čas nebo prodlévat v jeho přítomnosti. Tatáž pravda platí o poznání Boha. Modlit se znamená poznávat Boha přebýváním v jeho přítomnosti, což jest žít v realitě, protože Bůh je všude reálně přítomný. My ale namísto toho žijeme ve fantazijních světech, které si vymýšlíme ve svých myslích, kde však Bůh přítomný není.

Jedna chvíle modlitby nás přivede k Bohu blíž než všechny teologické knihy na světě

Jedna chvíle modlitby, slabé chvály, zmatené lítosti, vlažného díkůvzdání nebo ubohé prosby nás přivede k Bohu blíž než všechny teologické knihy na světě. Svatý Jakub říká v sarkastickém duchu: „Ty věříš, že je jeden Bůh. To je správné. I démoni tomu věří a hrozí se toho“ (Jak 2,19). Tři přátelé Joba neřekli nic jiného než teologicky správné pravdy, zatímco Job byl tak zraněný, zoufalý a zmatený, že se chtěl dopátrat, zda je Bůh skutečně spravedlivý. Přesto se Bůh na tyto tři přátele zlobil a řekl jim: „Nemluvili jste o mně náležitě jako můj služebník Job“ (Job 42,7). Zatímco totiž ti tři přátelé mluvili pouze pravdy o Bohu, Job mluvil s Bohem. Modlil se.

Nejsou to znalosti o Bohu, co my všichni, synové Adama a dcery Evy, z hloubi duše potřebujeme, ale je to poznání Boha. V hloubi své duše víme, že toto poznání potřebujeme, i když to svými slovy možná popíráme. Kde se setkáme s učitelem, který zná Boha, neboť je do něj zamilován? Před takovým učitelem ztichne i ten nejcyničtější a nejvíce rebelující hříšník.

Se svolením upraveno podle knihy
Peter Kreeft Modlitba pro začátečníky
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství

Autor: Peter Kreeft  |  Štítky: Bůh, modlitba, modlitba- co to je?, poznání, vztah, život  |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články

Nejčtenější články za 30 dní

18.4.2019
Ježíšova velekněžská modlitba

25.3.2019
Pane, ty víš, co je lepší...

20.4.2019
Na zemi je dnes veliké ticho...
Sdílet na Facebook
Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

Web o křesťanské modlitbě 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.