Moje důležitá zkušenost s modlitbou: vyprahlost v modlitbě

Hlavní stránka / Texty / Články / Moje důležitá zkušenost s modlitbou: vyprahlost v modlitbě

18.2.2019

Moje důležitá zkušenost s modlitbou: vyprahlost v modlitbě Udělal jsem jednu velmi důležitou zkušenost v „týdnu rozjímání“: vyprahlost v modlitbě. Začali jsme onen týden rozjímání v neděli večer. Když nastal čas modliteb, odešel jsem se modlit a cítil jsem se jako prýštící pramen vody. „Tenhle týden bude naprosto intenzivní,“ pomyslel jsem si. Ale ouha!

Nazítří jsem se probudil s pocitem vyčerpanosti, bez chuti do čehokoliv i bez nápadů, bez schopnosti modlit se nebo jakkoli vnímat Boží přítomnost. A to byl pouze první z osmi dnů, jejichž náplň sestávala pouze z modlitby.

Naštěstí jsem zůstal klidný a možná díky tomu se zjevila nová intuice. Začal jsem lépe chápat, že Hospodin je všudypřítomný, ať ho člověk vnímá nebo ne. Modlitba není něco, k čemu je vyžadována zvláštní energie, když jsme ve spojení s Bohem, a co zmizí, jakmile onen stav mysli nemáme. Jen pomalu jsem rozpoznával, že modlitba je prostě „být“ s Bohem, ať už se člověk cítí jakkoli, v dobré či špatné náladě, šťastný nebo zarmoucený. Stejně jako s přítelem, na kterého si uděláš čas a sdílíš s ním svůj život, ať se děje cokoli.

Jako by mi Bůh chtěl dát čas na pochopení, trvala tato zvláštní vyprahlost vůči duchovním věcem několik měsíců. Ačkoli byla jednou z mnoha dalších, myslím, že mě vyléčila. Prožíval jsem časem okamžiky většího či menšího duchovního zanícení, ale nikdy jsem se už nevrátil k přesvědčení, že to, jak se cítím nebo necítím, se odvíjí od množství času stráveného s Bohem. On je se mnou, o tom byl jsem skálopevně přesvědčen. Pokud jeho přítomnost i cítím, o to lépe, ale nic se nestane, pokud si řeknu jen na základě rozumu: „Vím, že jsi.“ Vím, že je se mnou a že já nemusím o nic více než pozdvihnout k němu svou duši.

Je to stejný princip jako v případě víry. Víra nevylučuje pocitové vjemy, ale zároveň a především je to jistota. Jistota jeho lásky a jeho přítomnosti. Může nebo nemusí být doprovázena pocitovými prožitky, které souhrnně nazýváme „pocit Boží přítomnosti“. Víra ale jde dál a neroste ani nesílí v závislosti na tomto pocitu.

Samozřejmě že pocitová krize není nic příjemného, ani člověku neulehčuje cestu. Když přijde, vypadá to, jako by život byl vzhůru nohama a všechno šlo tak nějak pozpátku. Pak se ptáme Boha, kam se poděl, a mezi „kam“ a „se poděl“ přidáváme ne zrovna lichotivá slůvka.

Já jsem tomu začal říkat „trénink“. Myslím, že Bůh se občas převleče za cvičitele a postaví nás na cvičistě. Ze začátku to nezvládáme a cítíme se hrozně. Pokud se nesnažíme trénovat a posilovat, tělo povolí, cítíme se slabí a vše jako by vážilo dvojnásobek. Jakmile znovu začneme cvičit, den po prvním cvičení cítíme i ten poslední sval v těle. Na duchovní úrovni je tento trénink ještě náročnější. Prožitek zdánlivé Boží nepřítomnosti bolí, ptáme se proč, naříkáme si. Cítíme bezmoc, že si to nezasloužíme, že je to nespravedlivé, že Bůh odešel a nechal nás samotné, někdy i v okamžicích, kdy ho potřebujeme nejvíce. Ale nakonec, až všechno přejde a jsme schopni na věc lépe nahlížet a pokračovat vpřed, nabereme sil a máme pocit, že zvítězíme nade vším.

Hodně pomáhá, pokud si potíže nebereme příliš osobně. Vzpomínám, jak jsem o tomto tématu mluvil při jednom kázání a o několik dní později jsem na ulici potkal jednu z mých farnic. Kráčela rychle a ve tváři měla úzkost. „Jak se máte?“ zeptal jsem se jí, když jsme se míjeli. Aniž by se zastavila, pokynula mi rukou a řekla „Trénuji.“

Se svolením zpracováno podle knihy:
Alberto Reyes Pías Já, Bůh a Fidel / Knězem na komunistické Kubě,
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství.
Redakčně upraveno

Štítek: vyprahlost  |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články

Nejčtenější články za 30 dní

22.4.2019
Odvalil jsi kámen, který mi brání žít

20.4.2019
Na zemi je dnes veliké ticho...

8.5.2019
Kořeny modlitby
Sdílet na Facebook
Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

Web o křesťanské modlitbě 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.