Svoboda v modlitbě

Hlavní stránka / Texty / Články / Svoboda v modlitbě

13.11.2017

Svoboda v modlitbě Je zapotřebí snažit se od samého počátku chodit před Bohem vesele a s vnitřní svobodou (sv. Terezie od Ježíše)

 

 

 

 

Vnitřní svoboda versus přísné metody

Stává se, když se člověk nastupuje cestu modlitby, volí si určité metody, a pak se jich otrocky drží. Od zvolené metody očekává úspěch svého snažení.
Záhy se ale to, co mu mělo posloužit jako nástroj, stává příčinou otroctví. Postupně člověk propadá tyranii přehnaně přísných metod.
Naproti tomu modlitba rozvíjející se na zdravém duchovním základě má právo na moudrou svobodu, kterou by měl člověk používat sám u sebe a respektovat u druhých.


Svoboda neznamená zřeknout se odpovědnosti

Pokud se modlící se člověk cvičí v pokoře a vykazuje pokrok ve ctnostech, nemusí si dělat přílišné starosti o určité modlitební metody. Moudrou svobodu při modlitbě je ale zapotřebí odlišovat od svévole. Duch svatý nikdy nevede člověka ke dvěma vzájemně si odporujícím zkušenostem. Právo modlit se způsobem, jakým se dokážu nejlépe vyjádřit, neznamená právo zpochybňovat a odmítat společné formy modlitby. Evangelijní svoboda modlitby nemůže být zbavena odpovědnosti. Je to krásný Boží dar, a Bůh, který si přeje rozmanitost, právě v ní vede životem každého člověka.

 

 

Upraveno podle knihy
od Jerzy Zielinski 365 dní s mystiky karmelu
kterou vydalo KNA

Autor: Jerzy Zieliński  |  Štítky: jak se modlit?, osobní modlitba  |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články

Nejčtenější články za 30 dní

4.6.2019
Modlit se v Duchu svatém

30.5.2019
Nanebevstoupení Páně

16.6.2019
Bůh v trojici jediný
Sdílet na Facebook
Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

Web o křesťanské modlitbě 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.